2006.06.13. 02:29

Rosicky, a gólvág

PLT-informáci- Óriási várakozás előzte meg labdarúgó-világbajnokságon Portugália bemutatkozását, hiszen sokan titkos favoritnak tartják a luzitánokat. Felipe Scolari csapata nem kápráztatta el a szurkolókat, de így is nyert 1-0-ra Angola ellen.

Mórocz Zsolt

Figo robogott, mint a gyorsvonat és csodás passza után Pauleta már az ötödik percben megszerezte a vezetést a portugáloknak Angola ellen. A vasárnap esti derbin remek kezdet után a várt kiváló folytatás elmaradt, bár végig a luzitánok birtokolták többet a labdát, egyáltalán nem tűnt nagynak a különbség a két válogatott között. Az 1-0-ás győzelemmel Portugália sikeresen rajtolt, de vélhetően ennél többet kell majd mutatnia a csapatnak, ha sokáig szeretne menetelni.

Bár nem számítottunk igazán rá, nagyszerű összecsapást vívott egymással tegnap délután Ausztrália és Japán. Az első félidő teljesen ki-egyenlített játékot hozott, az ázsiaiak egy vitatható góllal szereztek vezetést Nakamura révén. Az "auszik" csak helyzetekig jutottak, ám már ekkor is látszott, hogy Guus Hiddink szövetségi kapitány csapata képes lesz fordítani.

A holland szakember aztán remekül cserélt a második félidőben, beállt Tim Cahill és ez Japán vesztét jelentette. A középpályás előbb a 84. percben egy lecsorgó labdát értékesített, majd négy perccel később, 16 méterről lőtt csodaszép gólt. A kegyelemdöfést az ugyancsak csereként beállt Aloisi adta meg a 91. percben Zico csapatának. Ausztrália megérdemelte a 3-1-es sikert.

A kora esti mérkőzés sem ígért rosszabb játékot és nem is kellett csalódnunk. Az E-csoport első mérkőzésén Csehország találkozott az Egyesült Államokkal. Az európai alakulat - Cech - Grygera, Rozehnal, Ujfalusi, Jankulovski - Poborsky (Polak, 82.), Rosicky (Stajner, 86.), Galasek, Plasil, Nedved - Koller (Lokvenc, 44.) - már az ötödik percben megadta a mérkőzés alaphangját, Grygera ment el a jobb oldalon, beadására Koller remekül érkezett és öt méterről a kapuba bólintott, 1-0. Nem tűnt túlságosan idegesnek a korai bekapott gól után a tengerentúli alakulat - Keller - Cherundolo (Johnson, a szünetben), Pope, Onyewu, Lewis - Beasley, Reyna, Mastroeni (OBrien, a szünetben), Convev - Donovan, McBride - az amerikaiak szépen szövögették akcióikat, de nagy helyzetig nem jutottak. A csehek remek szervezettséggel tették a dolgukat, rendkívűl egységesnek, ötletesnek tűnt Karel Brückner válogatottja. A 28. percben Reina kishíján egyenlített, ám 23 méteres lövése a jobb oldali kapufáról pattant vissza a mezőnybe. Ellenben a másik oldalon egy távoli kísérlet eredményesnek bizonyult, a 36. percben Rosicky gondolt egyet, majd 24 méterről hatalmas gólt lőtt a kapu bal oldalába, 2-0. A cseheknek az öröm után a bánatból is kijutott, az addig nagyszerű Koller egy versenyfutás végén vélhetően súlyos izomsérülést szenvedett, a hórihorgas centert le kellett cserélni.

Más panasza nem lehetett a Brückner-csapatnak, hiszen a második félidőben már egyértelműen kidomborodott, melyik a jobb csapat. Rosicky bődületes kapufát lőtt, majd nem sokkal később, a 76. percben már betalált az Arsenal friss szerzeménye Nedved passzával robogott az amerikai kapuig, majd ügyesen külsővel a léc alá emelt, 3-0. A csehek rendkívül meggyőző teljesítményt nyújtottak, szép tornája lehet ez Karel Brückner legénységének. Fotó mti