2006.06.28. 02:29

Izgalmak és nyugi

Valami már előre azt súgta, hogy az ukrán-svájci meccs nem hoz majd jó futballt, mivel a világbajnokságokon eddig mindkét legénység elsősorban a háts ...

Mórocz Zsolt

Valami már előre azt súgta, hogy az ukrán-svájci meccs nem hoz majd jó futballt, mivel a világbajnokságokon eddig mindkét legénység elsősorban a hátsó alakzatban végzett biztonsági tevékenysége mellett a kontrákra építette a játékát. Jellemző, hogy a svájciak eddig gólt sem kaptak. Eleinte még csak-csak csipkedte magát mindkét csapat, láttunk lehetőségeket, kapufát itt is, ott is. Sevcsenko fejese, majd Frei szabadrúgása egyaránt a felső vason csattant, figyelmet érdemelt még egy-egy Voronin, illetve Magnin nekilódulás, de szinte kitapintható volt, hogy mindkét legénység arra várt, hogy hibázzon a másik. Na, arra aztán várhattak! Eltelt előbb 45, aztán 90 perc, és sehol semmi. A hosszabbításban meg annyi sem. Nem képesztett el egyik gárda sem, legfeljebb amiatt lehetett csodálkozni, hogy ilyen remekül képzett labdarúgók miképpen képesek ilyen halvány produktumra? Ha esett volna legalább egy gól, akkor tárgyszerűen azt írhattuk volna a másik két korábbi nyolcaddöntő egygólos eredményét figyelembe véve, hogy ez is egy nulla... De nem, letelt a 120 perc, és lehetett a kósza álmot kidörzsölni a szemekből, mert kezdődött a tizenegyes párbaj. Az ukránok berúgtak hármat (Sevcsenko kihagyta, Milevszkij, Rebrov, Huszev nem), a svájciak pedig kihagyták az összes büntetőt (Streller, Barneta, Cabanas), így Ukrajna került a nyolc közé. A svájciak sajnálhatják az esetet, hiszen úgy estek ki, hogy gólt sem kaptak, ugyanakkor nagy kérdés, hogy az a csapat megérdemli-e a továbbjutást, amelyik három 11-est is kihagy...

Vártuk, hogy a labdazsonglőr brazilok, és a technikás ghánaiak mérkőzése szép labdarúgást hoz. A szépséggel nem is volt hiba, mert különösen a második félidőben az jelentett oázist az unalom sivatagában. A címvédő Brazília - Dida - Cafú, Lucio, Juan, Roberto Carlos - Emerson (Gilberto Silva, a szünetben), Zé Roberto, Kaká (Ricardinho, 83.), Ronaldinho - Ronaldo, Adriano (Juninho Pernambucano, 61.) - a lesre játszó védők közül kilépő Ronaldo révén már az 5. percben vezetést szerzett Ghána - Kingson - Paintsil, Pappoe, Mensah, Shilla - Addo (Boateng, 60.), Appiah, Dramani, Muntari - Amoah (Tachie-Mensah, 70.), Asamoah Gyan - ellen. A világbajnok átadta a terepet ellenfelének, lesve a kontrák lehetőségére. Egy ilyennél Adriano átesett a kapuson, és amiért egy nappal korábban az olaszok 11-est kaptak, most a brazil kapott - sárga lapot. Az afriakiak előtt volt néhány helyzet, majd a 46. percben megint a barzilok zilálták szét a ghánai lestaktikát, melynek végén a lesgyanús helyzetben lévő Adriano talált be. A szlovák Michel játékvezető sem fukarkodott a kártyákkal, 8 sárga és 1 piros villant a kezében. Legalább ő színezte a játékot. Mert a folytatásban sem változott a helyzet a dél-amerikaiak beosztották erejüket, néha kicsit zsonglőrködtek, aztán megint poroszkáltak, láthatóan tartalékoltak a következő összecsapás(ok)ra. Asamoah rio- gatta Didát, a másik oldalon Paintsil az amúgy remeklő saját kapusát, Kingsont. A 84. percben megint csak a lessel próbálkozó védők mögül lépett ki Zé Roberto, ezzel 3-0, de lehetett volna a hátralévő 6 percben hat is, de a ghánai kapus bravúrosan védett. Brazília könnyedén, minden megerőltetés nélkül jutott tovább. Fotó mti