Egy áttörés előszobája?

2018.09.01. 17:05

Új emberi agysejttípust fedeztek fel

A Seattle-i Allen Agykutató Intézet és a Szegedi Tudományegyetem közös kutatása során került elő ez az eddig ismeretlen sejttípus, amit eddig még nem láttak sem kísérleti egereknél, sem pedig más vizsgált állatnál.

A Nature Neuroscience című szaklapban publikálták a nem mindennapi kutatási eredményeket. Mint arról a hirado.hu beszámol, a sejteket a kutatók az emberi agykéreg legfelső részének vizsgálata közben fedezték fel. Ez a terület felelős az emberi öntudatért is többek között.

Tamás Gábor és a Szegedi Tudományegyetem doktori hallgatója, Boldog Eszter

az új sejteket „csipkebogyó neuronoknak” nevezte el, mivel a sűrű agysejthalmaznak az álterméshez hasonló alakja van.

Az új neuron – az idegrendszer legkisebb egysége – típus a gátló neuronok csoportjába tartozik, melyeknek a többi neuron aktivitásának megfékezésében van szerepük.

A cikkben az áll, hogy a kutatásból az is kiderült: ez az agysejt egyedien csak az emberekben található meg. Azonban a felfedezés, hogy más emlősökben – például a rágcsálóknál – sincs jelen, egy érdekes tény, mivel eddig csak nagyon kevés olyan specializált neuront találtak, amely csak az emberekre vagy más főemlősökre lett volna jellemző.

A kutatóknak a sejtek pontos szerepét még nem sikerült megállapítaniuk, viszont elmondásuk szerint a létezésüknek fontos szerepe lehet a különböző agyi betegségek állatokon történő vizsgálatánál. Mivel azonban azok nem rendelkeznek ilyen sejtekkel, így az eredmények sem teljesen megbízhatók. A kutatók épp ezért a vizsgálatuk következő lépéseként valamilyen neuropszichiátriai rendellenességben szenvedett elhunytak agyában szeretnék megvizsgálni a „csipkebogyó neuronok” állapotát.

A „csipkebogyó sejteket” az teszi igazán különlegessé, hogy csupán egy másik sejttípussal képesek kapcsolatot létesíteni, ami a kutatók szerint arra utal, hogy nagyon specializált módon irányítják az információ folyását.

A kutatás következő lépésében azt szeretnék kideríteni, hogy az új sejtek más agyi területeken is jelen vannak-e, valamint azt is, hogy a különböző agyi rendellenességeknél szerepet játszanak-e. Amíg nem teljesen bizonyos, hogy a „csipkebogyó sejtek” egyedül csak az emberek agyában találhatók meg, addig a tény, hogy a rágcsálók agyában nincsenek jelen, megkérdőjelezi azt az elképzelést, hogy a kísérleti egerek tökéletes lehetőséget adnak az emberi betegségek vizsgálatára, kiemelten az idegrendszeri problémákra.

Borítóképünk illusztráció. Forrás: Shutterstock

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!