"Nyerjünk olcsó ajánlattal közbeszerzést, majd pumpoljuk meg az államot lemutyizott többletmunkákkal"
Szabó Zoltán, az MSZP országgyűlési képviselője vasárnap Budapesten sajtótájékoztatón azt mondta, nyilvánvalóvá vált, hogy a fóti ügy nem egyedi, elszigetelt jelenség. Szavai szerint minden jel arra mutat, hogy Fóton egy súlyos, törvénytelen, fideszes politikusokhoz köthető média- és pártfinanszírozási gyakorlatra derült fény, amit máshol sikerrel alkalmaztak.
A fóti esetet úgy foglalta össze: "nyerjünk olcsó ajánlattal közbeszerzést, majd pumpoljuk meg az államot lemutyizott többletmunkákkal".
Elmondta, a fóti ügy pikantériája, hogy leleplező hangfelvétel is készült, amelyen elhangzik az is, hogy baj esetén Kövér Lászlóhoz, a Fidesz választmányi elnökéhez lehet fordulni.
Hogyan történt a nagykanizsai közbeszerzés?
Az MSZP-s politikus közölte, Nagykanizsán a település alpolgármesterének, Cseresnyés Péternek, a Fidesz országgyűlési képviselője sógorának tulajdonában álló cég közbeszerzésen elnyert egy bruttó 42 millió forintos munkát, majd a munkálatok elkezdését követően, pótmunka címén csaknem 14,5 millió forinttal nőttek a költségek, vagyis a legolcsóbb ajánlat nyert, ami a végén a legdrágább lett, hasonlóan a fótihoz.
Szabó Zoltán emlékeztetett, a szintén fideszes Marton István polgármester néhány hete kijelentette, nem mond le tisztségéről, hiszen közel három éven át volt kénytelen védeni a város kasszáját a keselyűktől, és nyilván nem fogja a kulcsot közéjük dobni most sem.
Ma már látható, kiktől és milyen ügyekben kellett a polgármesternek védenie a város kasszáját – vélekedett Szabó Zoltán .
Az MSZP politikus azt tudakolta, hogyan történt a nagykanizsai közbeszerzés, megfelelt-e az a közbeszerzési törvénynek. Ki hagyta jóvá a pótmunka kifizetését? Szükség volt-e ezúttal is "Kövér Lacira"? Kellett-e, és kit kellett honorálni, a Hír TV-t, a Lánchíd Rádiót, vagy valaki mást? – sorolta kérdéseit a képviselő.
"Abból, hogy egy párt képviselői hogyan kormányozzák a választók által rájuk bízott pár ezres, pár tízezres, esetleg pár százezres települést, joggal következtethetünk arra hogyan kormányozná ez a párt az országot" – fogalmazott Szabó Zoltán. Hozzátette: aki meg akarja tudni, milyen lenne a Fidesz kormányon, nézze meg, mit művel az adófizetők pénzével az általa vezetett önkormányzatokban.
Fót, hangfelvétel, honorálás
Még júliusban ügyészségi bejelentést tettek Fót KDNP-s polgármestere, Mádly Zsolt ellen, aki a Fidesz támogatásával indult a polgármester-választáson, egy előkerült titkos hangszalag miatt. A felvétel egy 300 millió forintos útfejlesztéssel kapcsolatban a korrupció gyanúját veti fel.
A két – egy fideszes és egy szocialista – képviselő postaládájába bedobott hangfelvétel szerint a munka elnyerésére pályázó, az önkormányzat tulajdonában lévő építőipari kft. vezetője, a cég felügyelő bizottságának fideszes elnöke és egy jogász – mindhárman pápaiak – arról beszélgettek, miként lehetne a beruházáson belül többletforrásra szert tenni. Ennek lényege, hogy a munkát alulértékelnék, majd a pótmunkáért felvett pénz – hozzávetően 30 millió forint – egy részét maguk között osztanák el.
A hangfelvételen az is elhangzik, hogy honoráltak már mindenkit, a Hír TV-től kezdve a Lánchíd Rádión át mindenkit.
Fidesz-reagálás
Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője közleményében úgy reagált: szelídebb, csendesebb fogalmazás lenne indokolt egy olyan párt részéről, melynek egyre több embere kerül rács mögé a legkülönfélébb korrupciós bűncselekmények miatt.
Megszólal Cseresnyés Péter
A hírrel kapcsolatban természetesen megkerestük telefonon vasárnap délután Cseresnyés Péter kanizsai alpolgármestert, aki érdeklődésünkre azt mondta:
– Semmiféle alaptalan vádaskodással nem kívánok foglalkozni. Egyébként Cser-Palkovics András nyilatkozatával teljes mértékben egyetértek.
Információ: MTI, ZH – Kelemen Valéria