2009.07.21. 15:44
Tisztességtelenül küldték el a Flextronicsból?
Zalaegerszeg - Úgy bocsátották el a Flextronics üzeméből Németh Sándornét, hogy két lehetőség közül választhatott: vagy közös megegyezéssel távozik, vagy saját maga felmond. Ezt állítja az asszony, aki közel hat évig dolgozott a cégnél operátorként. Múlt héten szűnt meg a munkaviszonya.
"Én a közös megegyezést választottam"
- Felhívtak a sorról a személyzeti osztályra, s a személyzetis hölgy mondta, hogy kifut a termék, amit gyártunk, ezért megszűnik a munkánk. Két papírt tettek elém, az egyik a saját felmondásom volt előre kinyomtatva, csak az aláírás hiányzott, a másik arról szólt, hogy közös megegyezéssel szűnik meg a munkaviszonyom - mondta Németh Sándorné. A mi sorunkról négy embert hívtak fel, mindenki ezt a két papírt kapta. Én a közös megegyezést választottam.
Németh Sándorné elmondta: elolvasta mindkét papírt, de eszébe sem jutott, hogy jogában áll megtagadni a választást, s kérheti, hogy a munkáltató mondjon fel neki. A férjével otthon átbeszélve azonban a történteket úgy érzi: tisztességtelenül jártak el vele szemben, mert munkáltatói felmondás esetén még legalább másfél hónapig dolgozhatott volna, így pedig azonnal el kellett jönnie. Anyagilag is rosszul járt, a férje kiszámolta, hogy a közös megyegyezés során felajánlott bruttó 321 ezer forintnál 80-100 ezer forinttal többet kapott volna végkielégítésként. Németh Sándor sejtése szerint előfordulhat, hogy a csoportos létszámleépítést szeretné elkerülni a cég, mert akkor még legalább másfél hónapig kellene foglalkoztatni a leépítéssel érintett dolgozókat.
Flextronics: félreértésről van szó
A Flextronics International Kft. pénzügyi igazgatója, Hetényi Márk e-mail-ben reagált a panaszra. Lapunknak azt írta: félreértésről van szó, amelyet szívesen tisztáz az érintettekkel, ha igénylik. A Flextronics soha nem kötelezi vagy próbálja rávenni dolgozóit arra, hogy munkavállalói felmondással éljenek, állt a levelében. Ha leépítésre kényszerül a kft., megadja az esélyt a dolgozóknak, hogy munkáltatói felmondással vagy közös megegyezéssel szűnjön meg a munkaviszonyuk, s próbál segíteni nekik az elhelyezkedésben - például referenciákkal, tudatta az igazgató.
Megtámadhatja a munkavállaló a jognyilatkozatot, ha a munkáltató vette rá az aláírására
Németh Sándorné ugyanakkor biztos benne, hogy nem értette félre a helyzetet, szerinte a munkáltatói felmondás nem szerepelt a választható lehetőségek között.
- Tisztázandó az ügyet, 30 napon belül munkaügyi bírósághoz fordulhat, tudtuk meg dr. Beznicza Árpádtól, a Zala Megyei Bíróság szóvivőjétől.
- Megtámadhatja a munkavállaló a jognyilatkozatot, ha a munkáltató vette rá az aláírására - tájékoztatott a szóvivő, hozzátéve, hogy volt már ilyen eset a Legfelsőbb Bíróság gyakorlatában. Eszerint érvénytelen a megállapodás, ha a munkáltató azonnali döntésre szólítja fel a munkavállalót, s olyan helyzetet teremt, amely alkalmas arra, hogy a munkaviszony megszüntetésének jogi feltételeiben járatlan munkavállalóra kényszerítőleg hasson, őt megfélemlítse vagy megtévessze - idézte dr. Beznicza Árpád. Hozzáfűzte: a konkrét esetről nem nyilatkozhat, a körülményeit sem ismeri. Általánosságban azonban az is elmondható, hogy nem lehet megállapítani a kényszer alkalmazását, ha a fél nem vitatja a közös megegyezésre irányuló tárgyalás nyugodt légkörét, továbbá azt, hogy kérése esetén a munkáltató gondolkodási időt biztosított volna számára.
Ha a munkáltató azonnali döntést vár, az a legszerencsésebb, ha a dolgozó gondolkodási időt kér, majd jogi tanácsot. Arra semmi sem kötelezi, hogy pillanatok alatt határozzon a munkaviszony megszüntetésére irányuló jognyilatkozat megtételéről.