Belföld

2011.02.18. 19:43

Gyurcsány-beszéd: új balközép párttá alakítaná az MSZP-t a volt kormányfő

Az MSZP átalakításával létrejövő új balközép párt szükségességéről beszélt évértékelő beszédében Gyurcsány Ferenc pénteken Budapesten. A Fidesz szerint Gyurcsány ismét bebizonyította, hogy személye óriási tehertétel Magyarország számára, a Jobbik pedig úgy reagált a beszédre, hogy ha működne az elszámoltatás, a volt kormányfő egy fegyház beszélőjén mondhatta volna csak el évértékelőjét.

MTI

"Nem az MSZP szétszakítására, nem a demokratikus ellenzéket tovább daraboló új párt alapítására, hanem az MSZP meglévő erényeire építő, hibáit, fogyatékosságait maga mögött hagyó pártátalakításra, és a párt átalakításával létrejövő új balközép, demokrata párt létrehozására van szükség" - jelentette ki Gyurcsány Ferenc. "Nem szakítunk, hanem átalakítunk, nem új pártot alapítunk, hanem az MSZP-ből csinálunk új pártot" - fűzte hozzá, és azt a javaslatot tette: a szocialisták jövő évi kongresszusán alakítsák át az MSZP-t.
   
Az új pártnak Gyurcsány Ferenc szerint képesnek kell lennie arra, hogy befogadja "az orbáni rendszer" demokratikus ellenzékének nagy részét, és képesnek arra is, hogy más pártokkal együttműködjön.
   
A volt miniszterelnök majdnem másfél órás beszédében hosszan szólt a kormányról. Azt mondta: Orbán Viktor miniszterelnök egyeduralmat épít, "a rendszerdúlás" már megtörtént, az alkotmányos rend a porban hever. "Vége a harmadik a magyar köztársaságnak, Orbán lerombolta és az önkény rendszerét építi" - jelentette ki, majd úgy fogalmazott: "mostantól nem a kormány, hanem Orbán Viktor önkényre épülő rendszerének ellenzéke vagyunk."
   
Gyurcsány Ferenc szerint az elmúlt időszak tanulsága, hogy felelőtlen ellenzékből felelőtlen kormány lesz, ezért a mai ellenzéknek arra is válaszolnia kell, hogy miből fedezné azokat a követeléseket, amelyeket megfogalmaz. A többi között vagyonadót szorgalmazott, és hozzátette: nem szabad szociális elégedetlenséget szítani, ha a kormány az euró bevezetése érdekében felelősen akar gazdálkodni.
   
Szólt arról, hogy az egészségügy megmentése, az ellátás javítása érdekében szükségesnek ítéli, hogy az emberek többsége valahogyan - akár "a vizitdíj, vagy hívjuk bárhogy", újbóli bevezetésével - anyagilag is részt vállaljon abból.
   
Gyurcsány Ferenc évértékelőjén több szocialista politikus - mások mellett Avarkeszi Dezső, Molnár Csaba, Molnár Gyula, Szabó Zoltán, Vadai Ágnes, Varju László, Vitányi Iván és Vojnik Mária - vett részt. Az egyik fővárosi szálloda konferenciatermében tartott rendezvényen ott volt Czeizel Endre genetikus, Debreczeni József közíró, Ranschburg Jenő pszichológus, Sz. Bíró Zoltán történész és Ungváry Rudolf író is. A mintegy ötszáz fős közönség nagy része érkezésekor felállva, tapssal köszöntötte a korábbi miniszterelnököt, és beszédét is számos alkalommal tapssal szakította meg. A legnagyobb tetszést az aratta, amikor a kormányfő egyes filozófiai pályázatok vizsgálatára utalva úgy fogalmazott: "vegyék le piszkos kezüket Heller Ágnesről, Vajda Mihályról, Radnóti Sándorról!"
   
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke Pápán közölte: azért nem vett részt Gyurcsány Ferenc évértékelőjén, mert az nem hozhatott a számára tartalmi újdonságot. "Ezt pozitív értelemben gondolom" - tette hozzá a pártelnök, hangsúlyozva, hogy Gyurcsány Ferenchez hasonlóan látja az ország helyzetét, esélyét.
   
Az MSZP elnöke kitért arra is, hogy Puch László pártigazgató senkivel nem egyeztetett a pártvezetésben a Gyurcsány Ferenccel és platformjával kapcsolatos nyilatkozata előtt. Hozzátette: ő lebeszélte volna a nyilatkozatról, ha lett volna ilyen előzetes megbeszélés. Mesterházy Attila szerint Puch László nyilatkozata nem volt ultimátumszerű, párttársa saját véleményét fogalmazta meg. (A pártigazgató az fn.hu-nak azt mondta, hogy a Demokratikus Koalíció platform párt a pártban. Hozzátette: Gyurcsány Ferencnek vagy alkalmazkodnia kell a balközép státusú párthoz, vagy ki kell lépnie az MSZP-ből.)
    
A pártelnök szerint a soron következő választmányi ülésen csak egyféle döntés születik, mégpedig az, hogy minden platform, köztük Gyurcsány Ferencé is alapszabályszerűen működik.
   
A Fidesz alelnöke szerint Gyurcsány Ferenc újból bebizonyította, hogy személye óriási tehertétel Magyarország számára. Kósa Lajos az MTI-nek az évértékelő beszédre reagálva elmondta, nem szabad elfelejteni, hogy Gyurcsány Ferenc idején lőtték ki a rendőrök politikai megbízásra a járókelők szemét, az ő miniszterelnöksége idején hamisították meg "pofátlanul" a gazdasági adatokat, a Zuschlag-ügynek pedig ő és Mesterházy Attila - az ifjúsági tárca akkori két vezetője - a politikai felelőse. Kósa Lajos szerint mindez önmagában elég lenne ahhoz, hogy a volt kormányfő a demokráciában nemkívánatos személy legyen.
   
A Gyurcsány Ferenc által mondottakból az látszik, hogy semmit nem tanult, újra a vizitdíj bevezetésével van elfoglalva - értékelte a Fidesz alelnöke, emlékeztetve, hogy az ügyben tartott népszavazáson az emberek elutasították a vizitdíjat.
   
"Ha jól értem, Gyurcsány Ferenc egy új párt megalapítását látja szükségesnek, és ketté akarja szedni a baloldalt. Ez baloldali belügy, majd kezelik a baloldali politikusok, de az látszik, hogy ennek leginkább az a motívuma, hogy Gyurcsány Ferencnek az MSZP-ben már nincsen helye, vagy legalábbis már a saját elvtársai sem nagyon szeretik maguk körül látni" - mondta Kósa Lajos.
   
Mirkóczki Ádám, a Jobbik szóvivője mindössze egy mondatban reagált: ha Magyarországon valóban működne az elszámoltatás és a bűnösök felelősségre vonása, akkor Gyurcsány Ferenc évértékelő beszédét az ország egyik legbiztonságosabb börtönének vagy fegyházának beszélőjén mondhatta volna el.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!