Belföld

2011.09.15. 15:14

A végtörlesztési igényt december 31-ig kell benyújtani

December 31-ig lehet majd benyújtani az igényeket a devizahitelek rögzített árfolyamon történő egyösszegű végtörlesztésére - közölte a miniszterelnök szóvivője csütörtökön újságírók előtt.

MTI

Szijjártó Péter kifejtette: a kormány szerdai ülésén megtárgyalta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter előterjesztését, amely alapján 180 forintos svájci frank-, 250 forintos euró- és 2 forintos japánjen-árfolyamon nyílik majd lehetőség magánszemélyeknek a devizaalapú hitelük egyösszegű végtörlesztésére, ha a kölcsön fedezete ingatlanalapú jelzálog - függetlenül a felhasználási céltól. Az erről szóló törvényjavaslat a jövő héten vagy az azt követő héten már szerepelhet a parlament napirendjén - mondta.
   
A tanácskozáson a nemzetgazdasági tárca vezetője feladatul kapta, hogy - a megosztott tehervállalás elvének figyelembevételével - dolgozzon ki egy javaslatot azok esetére is, akik a rögzítettnél rosszabb árfolyamon vettek fel devizahitelt - tájékoztatott a szóvivő, hozzátéve, hogy az érintettek az összes devizahiteleshez képest viszonylag kevesen vannak, a svájcifrank-hiteleseknek például a 4,5-5 százaléka vette fel 180 forintnál rosszabb árfolyamon a kölcsönét.
   
Megjegyezte, a Nemzetgazdasági Minisztérium megtette a szükséges intézkedéseket azért, hogy a bankok a devizahitelek esetén a forintban felmerülő költségeket csak forintban terhelhessék az ügyfelekre, hogy ne terhelhessék rájuk a rögzített árfolyamú végtörlesztéssel kapcsolatos költségeket, továbbá annak érdekében is javaslatokkal élt a tárca, hogy létrejöjjenek a pozitív adóslisták.
   
Arra a felvetésre, hogy a teljes hiteldíjmutató (THM) - tervek szerint - 30 százalékban maximált mértéke eredményezheti-e egyes pénzintézetek kivonulását az országból, Szijjártó Péter úgy reagált: a kormány minden javaslata pénzügyileg tartható, ezért némileg eltúlzottnak tartja azokat a "verbális reakciókat", amelyek az elmúlt napokban születtek.
   
Kérdésre elmondta azt is, a kabinet úgy kalkulál, hogy meg fog indulni a piacon a forinthitelezés.
   
Arra, hogy a lakáslízingesek is élhetnek-e majd a végtörlesztés lehetőségével, azt válaszolta, "ezt majd a végső javaslatból kell megtudni".
   
Az MSZP azon kezdeményezésével kapcsolatban, hogy országgyűlési képviselők és állami vezetők ne kérhessék a végtörlesztést, a szóvivő azt mondta: míg az ellenzék a bankok és a bankárok, addig a kormány az emberek oldalán áll. Hozzáfűzte, az Országgyűlésben a frakciók majd elvitatkoznak arról, akarják-e, hogy a képviselők élhessenek-e a végtörlesztéssel, vagy sem, "mindenesetre azt azért furcsának gondolom, hogy egy több százezer család számára megoldást jelentő lehetőségből néhány száz embert milyen jogcímen akarnak kizárni".

 



OLDALTÖRÉS: Hitelkiváltás a lakás értékesítésével







Hitelkiváltás a lakás értékesítésével







Hitelkiváltás a lakás értékesítésével







Hitelkiváltás a lakás értékesítésével

Az Otthon Centrum szakértői szerint a devizaalapú hitelek rögzített árfolyamú végtörlesztési lehetőségének törvénybe iktatása esetén sokak számára alkalmazható eljárás lehet, hogy a deviza hiteles tulajdonos a lakása eladásával törleszti a kölcsönt, majd a vételárból fennmaradó pénzt önerőnek használva, másik lakást vásárol, de most már forint alapú kölcsönre.

Az ingatlan értékesítési hálózat számítása szerint egy átlagos fővárosi lakásra felvett svájci frank hitelét végtörlesztő adós, ha a lakását eladva, 180 forintos frank-árfolyamon törleszti a piaci 240 forintos árfolyam helyett a kölcsönét, akkor 3,9 millió forint előnyhöz jut.
   
Számításaik szerint, ha valaki 2007-ben vásárolt egy 45 négyzetméteres, kétszobás átlagos budapesti lakást, akkor az 13,3 millió forintba került. Amennyiben most eladja a tulajdonosa, a reális piaci ára 12,4 millió forint lesz. A tulajdonosnak a lakás megvásárlására 40 százalékos önerő mellett 2007-ben nyolcmillió forintot biztosító svájci frankkölcsönt kellett felvennie, hét százalékos kamattal, 20 évre 156 forintos árfolyam mellett. A jelenlegi piaci - 240 forintos svájci frank - árfolyam mellett a tőketartozása 11 millió forintra nőtt, tehát az ingatlan értéke és a tőketartozás között 1,4 millió forint van csupán, az ingatlan értékesítése után, szinte semmilyen mozgástere nem maradna a tulajdonosnak.
   
Ezzel szemben a kedvezményes végtörlesztés esetén a tőketartozás 8,2 millió forintra csökken, vagyis 3,9 millió forint maradna a tulajdonos zsebében a devizahitel visszafizetése után. Ez az összeg - az elvárt jövedelemi helyzet, a jó hitelképesség és a megfelelő fedezet esetén - elegendő önerőt jelenthet egy 8,2 milliós, piaci kamatozású forinthitel felvételére, amiből egy hasonló ingatlant vásárolhat.
   
A példában a svájci frank alapú hitel elmúlt havi törlesztő részlete - a jelenlegi árfolyamon - 93.434 forint volt. Ha ezt az adós kiváltja egy 16 éves futamidejű, 8,2 milliós, 10 százalékos kamatozású forinthitellel, akkor havonta csak 86.068 forintot kellene fizetnie, és megszabadulna az árfolyam ingadozásának kockázatától.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!