Belföld

2011.06.23. 20:57

Cozma-per: életfogytiglan Raffael Sándornak és Németh Győzőnek, négy év a zalai vádlottnak (frissítve)

Raffael Sándor és Németh Győző első- és másodrendű vádlottakat bűnösnek ítélték, életfogytig tartó fegyházbüntetést szabott ki rájuk a Veszprém Megyei Bíróság. Sztojka Iván, szintén bűnös, 20 év fegyházbüntetést kapott, Az ötödrendű vádlott, a zalaegerszegi Bihari Csaba 4 év börtönt kapott.

MTI

Életfogytiglan Raffael Sándornak és  Németh Győzőnek

Raffael Sándort és Németh Győzőt bűnősnek ítélték életfogytig tartó fegyházbüntetést kaptak.

Sztojka Ivánt, a harmadrendű vádlottat szintén bűnősnek ítélték 20 év fegyházbüntetést kapott első fokon a Veszprém Megyei bíróság által kihirdetett ítélet szerint.

A negyedrendű vádlottat Pál Gábort 5 év börtönbüntesére, az ötödrendű vádlottat, a zalaegerszegi Bihari Csabát 4 év börtönbüntetésre ítélte a bíróság.

A bűnpártolással vádolt hatodrendű vádlott Gergely Péterné 3 év börtönt, a hetedrendű vádlott Antalik László 2 év 8 hónap börtönbüntetést kaptak.

Az első- és másodrendű vádlott leghamarabb 30 év múlva bocsátható feltételesen szabadlábra, az előzetesben letöltött időt beszámítják a büntetésbe.

A bíróság mellékbüntetésként a vádlottakat különböző mértékben a közügyektől is eltiltotta. Ezen kívül a vádlottaknak különböző mértékben meg kell fizetniük az eljárás során felmerült 74 millió 593 ezer forintos bűnügyi költséget; Raffaelnek és Pálnak 15-15, Némethnek, Sztojkának, Biharinak 14,5-14,5 millió forintot, míg a többi vádlottnak a fennmaradó összeget.

Az ítélet nem jogerős - számol be laptársunk, a Napló.

Az első fokú ítélet indoklása közben három vádlott is rosszul lett

Az indoklás közben először Sztojka Iván harmadrendű vádlott lett rosszul, ezért kivezették a  tárgyalóteremből. Később rosszullétét jelezte Pál Gábor negyedrendű és Bihari Csaba ötödrendű vádlott is. Őket is kivezették a teremből, a bíró pedig szünetet rendelt el.

Sztojka Iván olyan kijelentést is tett, hogy kárt tesz magában az ítélet miatt. A bírósági folyóson nyilatkozott Sztojka Iván ügyvédje, aki jelezte, hogy mindenképpen fellebbeznek. Nem értenek egyet az ítélet indokolásával, mert szerintük a bíróság a vádirati tényállást fogadta el teljes mértékben. Dr. Kereszturi Mónika (az ügyvédnővel készült riportunkat itt olvashatja) kérdésre válaszolva elmondta, hogy elhangzott olyan kijelentés is, miszerint Sztojka Iván kárt tesz magában az ítélet miatt - számol be a Napló tudósítója.

A szünet után folytatta a bíró az ítélet indoklását, azonban Sztokja Ivánt  a többszöri  figyelmeztetés után nem sokkal újra és újra közbeszólt, ezért a bíró negyed 12 körül kivezettette a tárgyalóteremből.

A Napló beszámolója a tárgyalásról itt!

A Cozma-ügyben az emberölés miatt indult büntetőper a múlt év szeptembere óta tart - a csoportosan elkövetett garázdaság ügyében még ősszel is folytatódik a tárgyalás -, és az eltelt kilenc hónap alatt a bíróság több száz tanút és mintegy 25-30 szakértőt hallgatott meg. Az emberölési per iratanyaga 69 kötet, 17 ezer oldal. Az eddigi perköltség meghaladja a 73 millió forintot.

Cozma-dosszié laptársunk, a Napló honlapján - Klikk!

OLDALTÖRÉS: Itt a vége? Ma ítéletet hirdet a Veszprém Megyei Bíróság a Cozma-ügyben

Itt a vége?  Ma ítéletet hirdet a Veszprém Megyei Bíróság a Cozma-ügyben

Marian Cozmát, az MKB Veszprém és a román kézilabda-válogatott tagját 2009. február 8-án hajnalban gyilkolták meg a veszprémi Patrióta lokál előtt. Segítségére siető sporttársait, a szerb Zarko Sesumot és a horvát Ivan Pesicet életveszélyesen megsebesítették. Az emberölés ügyében hét ember ellen emeltek vádat.Ma hirdet ítéletet a Cozma-gyilkosság ügyében a Veszprém Megyei Bíróság.

Az ügyész a bűnügy első- és másodrendű vádlottjára - Raffael Sándorra és Németh Győzőre - életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabását indítványozta, míg Sztojka Iván harmadrendű vádlottra a büntetési tétel felső határához (20 évhez) közeli fegyházbüntetést kért. A vád mindhármuk ellen társtettesként, több emberen elkövetett emberölés bűntettének kísérlete, valamint bűnsegédként elkövetett, maradandó fogyatékosságot okozó testi sértés bűntettének kísérlete.

Az emberölési per iratanyaga 69 kötet, 17 ezer oldal. Az eddigi perköltség meghaladja a 73 millió forintot.

A mai itélethírdetés iránt rendkívüli a sajtó, valamint a magánszemélyek (vádlotti hozzátartozók) érdeklődése. Kahler Frigyes, a Veszprém Megyei Bíróság büntetőkollégiumának vezetője az MTI-nek elmondta: rendkívüli biztonsági intézkedéseket és őrzésvédelmet foganatosítottak a bíróság épületéhez kötődően már keddtől.