Belföld

2007.02.09. 03:28

Gyorsan hajtunk

Zalaegerszeg - Nem romlott a helyzet tavaly megyénk útjain. Igaz, nem is javult, legalábbis ez derült ki azokból a számokból, amelyeket tegnap a megyei baleset-megelőzési bizottság soros ülésén ismertettek.Több mint ezer fényvisszaverős mellényt osztottak ki az elsősök között

Zalai Hírlap

E szerint személyi sérüléssel tavaly 583 közlekedési baleset járt - egy évvel korábban 578 volt a számuk. Hasonlóan stabil állapotot tükröznek egyébként az országos adatok. Míg azonban Zalában az esetek 39,4 százalékánál a sebesség helytelen megválasztása vezetett balesethez, addig országosan ez az arány 26,2 százalék. (Az adatok további boncolgatására lapunkban még visszatérünk.) Elöljáróban annyit, a folyamatok korántsem mutatják azt a mértékű javulást, mint amit a hazai közlekedéspolitika - igazodva az uniós kitűzésekhez - megcélzott. Tehát: a tagországokban az évtized végére a halálos balesetek számát a 2000-ben mért érték felére kell csökkenteni. Nos, a hazai utakon az évben közel 1200-an haltak meg, ez a szám tavaly sem volt kevesebb 1100-nál. Ez is arra vezette a hazai szakembereket, hogy nálunk a határidőt - az évenkénti 600 áldozat eléréséhez - kitolták 2015-ig.

Addig sok a teendő, elsősorban a fejekben kell rendet teremteni. Egyebek mellett ezen munkálkodik a baleset-megelőzési bizottság, amely tavaly is jelentős erőt fordított a közlekedési ismeretek terjesztésére. A legfiatalabbak körében végzett munka elismerése volt, hogy májusban Zalaegerszegen rendezték meg a Középiskolás Közlekedésbiztonsági Kupa országos döntőjét. Kampányaiknak is köszönhetően mind több kerékpáros és gyalogos használja a láthatóságot javító élénk színű mellényt - a bizottság több mint 1000 darabot osztott ki például első osztályos diákok között - és egyéb fényvisszaverő eszközt. Tény viszont, hogy még így is dobogós helyet szereztek a kerékpárosok a balesetek okozói között. Mint az ülésen elhangzott, a gyerekek körében nagy népszerűségnek örvendő programjaik - például versenyeik, pályázataik, bemutatóik, nyári táboraik - folytatása mellett ezért idén is az egy nyomon haladó jáművek, azaz a biciklisek, motorkerékpárosok kapnak kiemelt figyelmet. E kör számlájára írható ugyanis a balesetek közel 22 százaléka.