2008.04.15. 04:00
Bögréből lehet kalap is
Zalaegerszeg - Túl sok a gyerek energiája vagy túl kevés az önbizalma, hallani ezt is, azt is a szülőtől, a pedagógustól. A drámapedagógia időben bevetett eszközeivel talán orvosolhatóak a gondok.
Az óvodások körben ülnek, egymás kezébe adják a csészét: vajon a fantázia segítségével mi mindenné válhat a bögre?
Akad, aki a füléhez tartja, így lesz képzeletbeli fülhallgató, más a fejére teszi, hiszen kalapnak is megfelelhet.
Egy másik játéknál párba rendeződnek, egyikük behunyja a szemét, míg a másik mögé áll, vállára teszi a kezét, ily módon irányítja. Óvatosak, ügyesen kerülik ki az akadályként előttük tornyosuló székeket. Máskor meg szoborrá merevednek az apróságok, és címet is adnak az általuk létrehozott alkotásnak.
- Kimondottan személyiségfejlesztő játékokról van szó, mindig más területet erősítünk. Ez persze a gyerekek előtt rejtve marad, számukra ez szórakozás, csak a pedagógus tudja pontosan, melyik játékkal mi a célja - mondta a foglalkozást irányító Oláhné Csák Zita, egerszegi óvodapedagógus drámapedagógus, aki a következő idézetet választotta mottójául: A gyerekek érdeklődőnek születnek, ezt kell megtartani. Érezzék, hogy nem tanulni kell, hanem felfedezni a világot, mert a világ érdekes.
Azokra a személyiségjegyekre, melyek később problémát jelenthetnek, fontos már óvodáskorban hangsúlyt fektetni, jegyezte meg Nagy Beáta drámapedagógus, az egyik egerszegi játszóház vezetője, aki lapunk enteo nevű, internetes közösségi oldalán is várja az érdeklődőket. A kudarctűrő képesség, a fejlett koncentrációs és a jó kommunikációs készség, a társakkal való együttműködési hajlam birtokában már iskolásként is könnyebb a boldogulás.
- A gyerekeknek nem kell minden játékban részt venniük, passzolhatnak is, de lényeges, hogy olyannak kell elfogadniuk egymást, amilyenek - említette Zita. - Legtöbbször a saját testünk az eszközünk, de segítségül hívjuk a társművészeteket, a zenét, az ábrázolástechnikát. A szülők ugyan nincsenek jelen, de a találkozó utána mindent megbeszélünk velük.
Nézze meg további cikkeinket, keresse szakértőinket közösségi portálunkon, az ENTEON!
Kukkantson be a gyerekszobába!